Matamoros’taki fiili grevler üzerine yeni broşür

Mehring Books, WSWS yazarı Andrea Lobo’nun yeni broşürü 2019 Matamoros İşçi Başkaldırısı’nın yayınlandığını duyurmaktan memnuniyet duyar.

2019’un ilk üç ayında, Meksikalı on binlerce işçi, Brownsville, Teksas sınırında bulunan Matamoros’taki maquiladora (serbest bölge) fabrikalarında greve gitti. Şirketlerden, şirketlerin denetimindeki sendikalardan, polisten ve ordudan gelen tehditlere meydan okuyan işçiler, ABD’deki ve Kanada’daki çeşitli montaj fabrikalarında üretimi durduracak ya da düşürecek şekilde, sıkı sıkıya birbirine bağlanmış olan Kuzey Amerika otomobil tedarik zincirinin önemli bir kısmını durdurdular.

İşçilerin farklı şirketler ve sektörler genelinde mücadelelerini örgütlemelerindeki kilit nokta, taban komiteleri oluşturmalarıydı. Bu, onların, şirket yanlısı sendika önderlerine ve yeni seçilmiş Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’un (AMLO) hükümetine karşı koymalarına olanak sağladı.

Dünya Sosyalist Web Sitesi, 70.000 dolayında işçi grevdeyken, topyekün bir medya karartmasının ortasında, grevi her gün haber yaparak ve özellikle sendikaların “sol” savunucularının işçileri işe dönmeleri için aldatma girişimlerini teşhir ederek, mücadeleye geniş destek sağlanmasında son derece önemli bir rol oynadı.

İşçiler, kitlesel toplantılar, sosyal medya ve WSWS’nin yayınları üzerinden, taleplerini ve taktiklerini tartıştılar ve kararlar aldılar; kendileri de işten çıkarmalar ve işyerlerinin kapatılması ile karşı karşıya bulunan Meksika, ABD, Kanada ve dünya genelindeki işçilere çağrı yaptılar.

Bu broşür, aralarında Meksika’da bulunan ve ABD’deki AFL-CIO sendika federasyonu ile Demokratik Parti çizgisinde olan “bağımsız sendikalar” dahil olmak üzere farklı güçlerin siyasi tarihini irdeliyor. Broşür, işçi sınıfı için bağımsız bir siyasi perspektif ve işçileri uluslararası sosyalizm programı temelinde sınırların ötesine birleştirme gerekliliğini ileri sürüyor.

Broşür İngilizce ve İspanyolca olarak Mehring.com adresinden edinilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir